Prečo zlyháva liečba erektílnej dysfunkcie?

 Erektilná dysfunkcia (ED) je bežným javom u mužov. Nárast erektilnej dysfunkcie sa zvyšuje s vekom, od 5% u mužov vo veku 20 až 75% u mužov vo veku nad 65. Príčinou erektilnej dysfunkcie u mužov sa zvyčajne vzťahuje k zníženiu prívodu krvi do penisu, alebo ide o poranenie nervov, ktoré sú zodpovedné za mechanizmus erekcie.
V roku 1998 prišla na trh Viagra, ktorá obsahovala sildenafil a bola úspešne použitá na liečbu ED u mužov. (Sildenafil bol nasledovaný v roku 2003 liekmi obsahujúcimi tadalafil –Cialis a vardenafil –Levitra, z ktorých oba pracujú v podstate rovnakým spôsobom. Avšak existujú muži s poruchou ED, ktorí nereagujú na liečbu s jedným z týchto prípravkov.
Prečo teda liečba zlyháva?
Existuje celý rad dôvodov, prečo človek nedosiahne požadovaný účinok po užití lieku na ED. Niekedy muž môže pocítiť nežiaduce účinky týchto liekov ako je bolesť hlavy, opuch nosovej sliznice, sčervenanie tváre, pričom tieto účinky prevážia prínos užitia lieku.
Ďalším dôvodom pre zlyhanie je neprítomnosť sexuálnej, alebo genitálnej stimulácie pred pokusom o pohlavný styk. Lieky uľahčujú erekciu zvýšením prietoku krvi do penisu, ale nepôsobia ako afrodiziakum, alebo ako iniciátor erekcie. Človek, ktorý nemá potrebnú stimuláciu, alebo „náladu“ nebude reagovať erekciou.
Ďalším dôvodom prečo liek nefungoval je spotreba tučného jedla pred, alebo počas užitia lieku. Tuk v takomto jedle môže znížiť absorpciu lieku.
Tiež je možné, že muž môže trpieť úzkosťou po dlhšom čase abstinencie, strachom z vedľajších účinkov lieku, alebo pochybnosťami a vinou spojenou s užitím liekov a tento strach sa prejaví neschopnosťou získať a udržať si erekciu.
Pre to, aby lieky fungovali správne, sa musia správne užiť. Je potrebné ich užiť 30- 45 min. pred začatím pohlavného styku, užívať lieky na lačný žalúdok, alebo aspoň nie v kombinácii s ťažkým jedlom, je potrebná stimulácia pred začatím pohlavného styku.

Pitie malého množstva alkoholu, jeden až dva poháriky by nemalo mať vplyv na účinok lieku. Väčšie množstvo však môže mať za následok zlyhanie účinku prípravku na ED.
Aby muž dospel k záveru, že mu liek nefunguje, je potrebné ho užiť aspoň štyri krát. Niekomu, napríklad ak nemal dlhšiu dobu pohlavný styk, alebo jedol ťažké jedlo, nemusia lieky zabrať. Zvyčajne sa začína užitím nižšej dávky lieku ( pol tablety) a postupne sa dávka zvýši. Niektorí muži užívajú malé množstvo lieku každý deň. Zvyšuje sa im dodávka krvi do penisu, čo vedie u nich následne k lepšej erekcii.

Bez ohľadu na to, čo je príčinou ED, je pravdepodobné, že vyvoláva pocit stresu a ďalších emocionálnych reakcií. Tiež nie je nezvyčajné, že problémy s ED vyvolávajú napätie vo vzťahu, najmä ak partner o probléme nechce hovoriť.
Dobrou správou je, že všetci muži, ktorí chcú mať kvalitnú erekciu ju môžu dosiahnuť pomocou niektorého z prípravkov, ktoré sú im v súčasnosti k dispozícii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *